Tibetská vlajka na Kvildě

Již v roce 821 podepsali vládnoucí představitelé Číny a Tibetu mírovou smlouvu ;....,,vše na východě je zemí velké Číny a vše na západě je bez všech pochybností zemí velkého Tibetu . Od nynějška žádná strana nerozpoutá válku , ani se nezmocní cizího území"........O rok později byla tato smlouva vytesána do kamenného sloupu , který byl vztyčen před čínským císařským palácem a chrámem Džokhang ve Lhase . Kamenný sloupdoring s mírovým poselstvím , které zároveň pevně stanovilo hranice mezi oběma zeměmi stojí i dnes , i když je obezděn zdí . Nejen pro Tibeťany se však stává tichým symbolem ztracené svobody.

Dne 10. března 2006 si připomeneme 47. výročí krvavého potlačení tibetského povstání čínskou armádou , při kterém zemřelo na 80 000 Tibeťanů . K tomuto nejvýznamnějšímu novodobému výročí tohoto národa proběhne v celém světě i České republice akce vyjadřující solidaritu se zemí , kde jsou víc jak čtyřicet let porušována lidská práva a kde je neustále násilně potlačována svoboda a touha po národní svébytnosti.Celosvětová kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě a spolu s celoevropskými demonstracemi se stala jednou z nejvýznamnějších symbolických akcí na podporu Tibetu . Radnice v České republice se k ní od roku 1996 pravidelně připojují . V loňském roce , v nejaktivnějších zemích , jako např. v Německu , vlálo na 600 tibeckých vlajek a ve Francii asi 450 vlajek.

V České republice to bylo jíž na 270 měst , obcí a městských částí. (více na www.lungta.cz  nebo www.tibinfo.cz) V rámci tohoto smutného výročí proběhne celosvětová akce ,,Vlajka pro Tibet" . Obec Kvilda se k této akci připojuje již pravidelně několik let . Tak tomu bude i letos s tím , že vlajku vyvěsíme od čtvrtka 9.března (ve 12.oo hod.) do pondělí 13. března .Ptáte se proč Kvilda ? Vzpomeňte si na události roku 1939 nebo roku 1968
a odpověď naleznete mezi řádky .