Reforma Národního parku Šumava a co dál ?
Národní park Šumava (NPŠ) byl zřízen pro zachování a další zlepšení životního prostředí. Stav současného vývoje je však spíš jeden ,,suchý" otazník .Původní experiment , který má stále svoje stoupence , nezasahovat proti kůrovci, je hrozbou nejen pro lesní porost samotný , ale zároveň i pro drobný článek NPŠ a tím je člověk .Na jedné straně se vytvářejí "zážitkové trasy" /mimochodem zážitek to opravdu je/ na straně druhé se vzniklý problém řeší uzavíráním některých stezek.To vše opravdu zlepšuje obraz dané situace. Nejsem odborník . Ale proč taky , když ani ti nejsou jednotni. Snad by mohlo někoho uklidnit ,že I.zóny jsou ,,jen"cca 12% plochy NPŠ .Při zjištění, že se uvažuje o zvětšení na cca 40 % je jen slabou útěchou slib, že v těchto nových částech nebude na nějaké překlenovací období striktně dodržován bezzásahový režim. Otázka je jen , jak dlouhé období to bude .Tvrzení , že si příroda pomohla již dříve sama je sice pravda , ale před 100lety měla alespoň šanci . Dnešní stav životního prostředí jí dává jen malou šanci na úspěch.Budu jen rád pokud budoucí čas nepřinese jednotvárnost do cestování po Šumavě , kdy bude jedno jestli jsem na Kvildě , Volarech či snad Březníku.
Snad ještě na závěr alespoň části otevřeného dopisu obcí, na jejichž území leží Národní park Šumava, předsedovi vlády ČR, panu Jiřímu Paroubkovi.
.............obce dlouhodobě a opakovaně vyjadřují své obavy o zachování přírodních a kulturních hodnot, které byly v roce 1991 důvodem pro vyhlášení NPŠ. Zdůrazňují přitom, že právě v uchování a zlepšení přírodního prostředí NPŚ vidí základní předpoklad trvale udržitelného rozvoje celého regionu.
V posledních letech se však v důsledku omezování zásahů (ze strany MŹP) proti šíření škůdců (lýkožrouta smrkového) rozšiřují plochy suchého lesa v polohách , kde v reálném čase nelze očekávat obnovu jeho skutečně původního přirozeného stavu.
Obce zásadně odmítají navrhovaný koncept NPŠ jako laboratoře pro nezodpovědné ověřování různých hypotéz se všemi riziky , které takovéto experimenty představují a jejichž vyhodnocením by se mohli zabývat až naši potomci po několika staletích . I ve vztahu k evropské veřejnosti považují obce NPŠ za svoji odpovědnost uhájit ,,Zelenou střechu Evropy" pro současné i budoucí generace.